fbpx

Fotografowanie smartfonem – poradnik

28 grudnia, 2018
0 Comments

1. Ręce masz dwie, czyli stabilizacja.
Żadna stabilizacja w Twoim smartfonie nie ustabilizuje aparatu tak dobrze jak złapanie go dwoma rękami. A jeśli na dodatek oprzesz te ręce (łokcie) o siebie, o coś, albo o kogoś (jak na zdjęciu powyżej) masz większe szanse na ostre zdjęcia.

2. Światło za Tobą, czyli łatwiej.
Staraj się, aby źródło światła (słońce, lampa, okno) było za Tobą, a to co fotografujesz – przed Tobą. Fotografowanie pod światło jest trudniejsze i wówczas częściej to, co fotografujesz, jest na zdjęciu ciemne. Będąc między źródłem światła a tematem zdjęcia sprawisz, że fotografowana osoba, czy też scena, będzie lepiej oświetlona.

3. Trzymaj telefon poziomo.
Bo w poziomie lepiej się zdjęcia ogląda, bo oglądanie go jest dla ludzi bardziej naturalne, bo łatwiej skomponować scenę. Im bardziej panoramiczny jest zapis zdjęcia w smartfonie, tym gorzej zwykle wygląda zdjęcie pionowe.

4. Nie za blisko.
Szerokokątne obiektywy w smartfonach mocno deformują to, co fotografujemy. Dlatego klientki wielu makijażystek mają na Instagramie głowy jak Marsajnie.

5. Nie za daleko. 
Jeśli nie musisz, nie używaj w smartfonie zoomu, czyli zbliżenia. Zwykle jest to tak zwany zoom cyfrowy, który w rzeczywistości nie przybliża jak prawdziwy obiektyw, tylko wyciska z matrycy smartfona ostatnie poty i piksele. Efektem jest często śmieciowa jakość zdjęć. Poza tym przy zbliżeniu trudniej utrzymać stabilność aparatu, więc zwiększasz przy okazji szansę na rozmazane zdjęcie.

6. Wyłącz lampę.
Jeśli nie jest za ciemno, to prawie zawsze lepszy efekt uzyskasz nie używają lampki błyskowej w smartfonie.

7. Nie tylko Ty masz smartfona. 
Jeśli musisz doświetlić zdjęcie, skorzystaj (o ile to możliwe) z latarki w cudzym smartfonie i oświetlaj to, co chcesz sfotografować nieco z boku, nie na wprost.

8. Łap w siatkę.
W większości smartfonów podczas robienia zdjęć wyświetla się lub może się wyświetlać siatka złożona z dwóch linii poziomych i dwóch pionowych, które w sumie dzielą kadr na 9 równych prostokątów. Po co?
Jeśli najważniejsza część tego co fotografujesz będzie w miejscu któregoś przecięcia tych linii, zdjęcie będzie się lepiej oglądało.

9. Nie ufaj automatowi.
Chyba każda aplikacja do obsługi aparatu w smartfonie umożliwia dokładną kontrolę parametrów fotografowania. Jeśli nie, to na pewno możesz taką pobrać za darmo. Pozwoli ci ona samodzielnie decydować:

  • jak czuła na światło ma być matryca aparatu – ustawienie czułości, czyli ISO – im ciemniej tym konieczna jest wyższa jej wartość (im wyższa wartość, tym gorsza jakość zdjęcia),
  • jak dużo światła chcesz na matrycę wpuścić – ustawienie przysłony – im bardziej otwarta (niższa wartość), tym lepiej aparat poradzi sobie w kiepskim świetle ale tło będzie bardziej rozmyte,
  • na jak długo to światło ma tam trafić – ustawienie czasu naświetlania – im dłuższy czas tam trudniej utrzymać ostrość ale jest jaśniej, im krótszy – tym łatwiej zamrozisz ruch.

Zabawa tymi trzem parametrami z obserwacją na żywo efektów to wstęp do świadomego fotografowania.

10. Automat jest głupi. 
Automat radzi sobie dobrze w dobrych warunkach. Ale nie zawsze wie co na zdjęciu ma być ostre, co jest dla Ciebie ważne i po co robisz fotkę. Jeśli zależy ci na jakości zdjęć, nie zakładaj, że automat jest mądrzejszy od Ciebie i zacznij się bawić manualnymi ustawieniami. Efekty będą lepsze, zabawa też.

11. Wyczyść obiektyw.
Przez to jak używamy telefonów, często obiektywy są zabrudzone. To wpływa na jakość zdjęcia. Zawsze sprawdź, czy obiektyw jest czysty.

12. Baw się kadrem.
Wiele smartfonów (a właściwie ich aplikacji do fotografowania) pozwala na zmianę proporcji ekranu. Możesz robić zdjęcia panoramiczne 16/9, takie jak w klasycznej lustrzance w proporcjach 3/2 albo kwadratowe 1/1 idealne na Instagram. Niektórym zmiana proporcji kadru utrudnia fotografowanie, wszystkich zaś – zmusza do myślenia o tym jak pokazać temat zdjęcia.

13. Kilka obiektywów to nie tylko bajer.
Różne obiektywy w smartfonie to jak wymienne obiektywy w lustrzance czy kamerze. Każdy z nich ma swoje zastosowanie i pozwala uzyskać lepsze efekty w zbliżeniach, portrecie czy zdjęciach szerokokątnych. Pobaw się nimi a docenisz efekty.